Haberler - Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası - Dörtyol Hatay

TOBB BAŞKANIMIZIN İSTİŞARE ZİYARETİ

08-11-2017

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi üyeleri ve iş adamları ile istişare toplantısında bir araya geldi. Dörtyol’un sanayisiyle pek çok ili geride bıraktığına vurgu yapan HİSARCIKLIOĞLU, oda ve borsaların yaptığı faaliyetleri ve iş dünyasına katkılarını anlattı.

HİSARCIKLIOĞLU Konuşmasında,  Dörtyol’un narenciyesiyle, tarihi ve kültürel dokusuyla, gelişen ekonomisiyle, Türkiye’de nüfusu en fazla artan ve büyüyen ilçelerin başında geldiğine değinen HİSARCIKLIOĞLU, “Dörtyol ilçe gözükse de, sanayisiyle maşallah pek çok ili de geride bırakıyor. En büyük 500 sanayi kuruluşundan 6’sı Dörtyol’da bulunuyor. Yani 65 ili geride bırakmışsınız, Türkiye’de 16. Sıradasınız” dedi.

 

TOBB Başkanı konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Dörtyol tarihimizde bir ilki de gerçekleştirmiş bir şehir. İstiklal harbinde düşmana karşı ilk kurşun, burada, Dörtyol’da, Mehmet Çavuş tarafından atılmış. Yani Kurtuluşun işareti burada verilmiş. Ama şunu da unutmayalım, düşmana “İlk Kurşunun” kim tarafından atıldığı, asıl tartışma konusu olmamalı.   Önemli olan İstiklal harbinde milletin topyekûn varoluş savaşı verdiğidir. Bir ve beraber olduğumuzda karşımızda kimsenin duramadığıdır. Gerek Dörtyol’da Mehmet Çavuş, gerek İzmir’de Hasan Tahsin, Anadolu’da işgale karşı Kuva-i Milliye ruhunu canlandıran, direnişi başlatan hareketin kahramanlarıdır.”

 

-İş dünyasının sorunlarını Ankara’da oturarak çözemeyiz

 

Neden bu kadar çok gezdiğine ilişkin sorularla karşılaştığını bildiren HİSARCIKLIOĞLU, “Şimdi bakın, tüm il ve ilçelerde 365 Oda-Borsa’yı gidip gören ilk tek TOBB başkanıyım. Niye, çünkü Ankara’da durup, iş dünyasının sorunlarını çözemezsin. Gidecek, göreceksin, hissedeceksin. Sonra da Ankara’da sizlerin sesi, sözcüsü olacaksın. Sorunlarınıza çözüm arayacaksın, sıkıntılarınızı çare bulacaksın. İşte bu ilkeyle çalıştık. Hem TOBB’u, hem de Odalarımızı dönüştürdük, geliştirdik. Sizlere en iyi hizmeti sunan yerler haline getirdik. Dörtyol Oda Başkanımız Cemal TALAY kardeşim de aynı azimle ve heyecanla çalışıyor. Odayı akredite yaptı – 5 yıldızlı Oda oldu. Hizmeti üyemizin ayağında getirmek için İş-Kur hizmet noktası açtı. KOSGEB ile birlikte girişimcilik kursları düzenliyor. Kalkınma Bakanlığıyla SODES kapsamında mesleki eğitim veriyor. Ama beni en çok gururlandıran başarısı şu: Dörtyol TSO tarafından hazırlanan, buranın önde gelen 2 sektörü, Çelik ve Narenciye ile ilgili 2 Ur-Ge projesi, hibe desteği kazandı. İşte daha düne kadar, bir masa-bir kasa oda vardı. Bugün proje üreten, şehrine kaynak getiren, üyemizin dünyaya açılmasını sağlayan, yeni bir Oda vizyonu var. İşte tüm bu hizmetler, projeler, böyle çağdaş bir vizyon işidir. Üyesinin derdine çözüm üretmek isteyen, şehrini zenginleştirmeyi amaçlayan bir vizyonun göstergesidir. Ben Dörtyol Odamla ve çalışmalarıyla iftihar ediyorum. Dörtyol’un gelişmesi ve zenginleşmesi için elini taşın altına koyan, Cemal TALAY Başkanımızı, Yönetimini, Meclisini ve tüm çalışanlarını yürekten kutluyorum. Cemal Başkan, Ankara’da da sizleri en iyi şekilde temsil ediyor” dedi.

Haberin Fotoğrafları

Diğer Haberler